27.2.2018

V čem spočívá funkce opěrné zdi? Především k tomu, aby dokázala udržet svah. Zabraňuje případným sesuvům, drží zeminu pod přesným úhlem. Je to docela těžký úkol, v závislosti na tom, kolik zeminy musíte zadržet. Tím se řídí volba zdi.

Úspory jsou znátoprn zdi

Proč se opěrné zdi využívají? Jde hlavně o velkou úsporu práce. S tímto pomocníkem jde celá stavba mnohem rychleji. K zadržení zeminy vám slouží už hotové betonové prvky. Uspořený čas můžete využít k dalším aktivitám. Díky použití opěrných zdí zároveň snižujete podíl zemních prací. V konečném důsledku si pak ušetříte jak nepořádek kolem stavbu, který bohužel s sebou nese nutnost provádění zemních prací, tak i výsledný rozpočet.

 

Obejdete se bez betonu

Další úsporou je samozřejmě skutečnost, že vynecháváte přípravu litého betonu. Nepotřebujete se s ní zabývat, přenecháváte ji odborníkům. Ono totiž připravit kvalitní litý beton není tak snadné, jak se možná na první pohled zdá. Především je třeba vyrobit kvalitní bednění. Za další potřebujete nakoupit a připravit vstupní materiál, míchat beton, zajistit jeho konstantní kvalitu. To je v amatérských podmínkách docela velký oříšek, proto vám taková opěrná zeď takříkajíc vytrhne trn z paty.

 

Terén pro usazení je nutné připravit

Celá akce vlastně spočívá v tom, že vám nákladní vůz doveze objednané prvky hotové opěrné zdi. Jeřábem se potom umisťují tam, kde je potřeba. Díky tomu vzniká opěrná zeď velice rychle. Během několika málo hodin ji máte postavenou. Proti výrobě litého betonu je to mnohem rychlejší. Nejde totiž jenom o samotnou výrobu litého betonu, hotový beton je nutné nechat vyzrát, což stojí další čas. U hotové zdi k podobnému zdržení nedochází. Vy ale musíte pro hotovou zeď připravit terén, aby se jednotlivé segmenty zdi daly správně usadit.