28.12.2017

Čas jsou peníze, toto heslo platí dnes více než kdy jindy. Pochopí to i každý stavebník, který někdy něco budoval. Postavit kvalitní zeď prostě nějakou dobu trvá, s tím se nedá nic dělat. K dispozici jsou ale i řešení, která mohou ušetřit hodně práce, a sice dodávka již hotových opěrných zdí. Nehodí se sice úplně ke všemu, ale stavebníkům přesto významně šetří rozpočet.

Úspory jsou vysoké oprn zdi 3

Kde se dají opěrné zdi vlastně uplatnit? Vlastně se dá říci, že všude tam, kde se běžně využívají lité zdi z betonu. Představují totiž jejich plně funkční náhradu. Každému je jasné, že vyrábět si vlastní zdi z litého betonu je velice drahé a trvá to dlouho. Suma sumárum, když si spočítáte, kolik peněz do toho vložíte a kolik času na jejich výrobě necháte, je hodně smutná bilance. Prefabrikované zdi jsou z tohoto pohledu velmi výhodnou investicí, která vám dokáže ušetřit klidně i 60 % nákladů.


Ruční betonování je drahé

V podstatě hlavním důvodem, proč využít betonové bloky na opěrné zdi je úspora jak časová, tak finanční. Díky tomu se dají zdi využít při nejrůznějších stavbách, a to v poslední době nejenom průmyslových. Samozřejmě obrovské úspory při průmyslových stavbách, ať už třeba dopravních, vodohospodářských nebo zemědělských přinášejí právě opěrné zdi. Umíte si představit, že by se třeba zpevnění svahů u silnic betonovalo ručně, nebo že by se betonovaly ručně břehy řek atd.? To je naprosto nereálné – trvalo by to neúměrně dlouho a bylo by to nesmírně drahé.


Hodí se i pro soukromníky

Výhodná je právě univerzální použití, které opěrná zeď nabízí. Stejně dobře a efektivně jako v případě průmyslových staveb se dá využít i u staveb soukromých. Určitě se vám třeba stalo, že jste potřebovali dejme tomu zadržet a stabilizovat masu zeminy, aby nespadla – ideální případ k využití opěrných zdí. Zejména terény ve svahu si přímo říkají o instalaci opěrných zdí, kde díky nim můžete vytvořit celou řadu terénních úprav.