30.10.2017

Spousta lidí si myslí, že betonové zdi se využívají jenom na průmyslových stavbách. Jistěže ano. Ale nemusí to tak být vždy. Je jasné, že třeba velké využití opěrné zdi dosahují u dopravních staveb. Schválně, až někam pojedete, tak si pečlivě všímejte, kde všude je najdete.

Dopravní stavby se bez nich neobejdou operne zdi

Samozřejmě se opěrné zdi nacházejí kolem silnic a dálnic, kde nesou tíhu terénu ve svahu, kde je vozovka zaříznuta do kopce. Jejich úkolem je zadržet celou hmotnost zeminy, do níž je silnice zaseknuta a tento úkol beze zbytku plní. Také prostřední pásy bývají odděleny velmi často opěrnou zdí. V tomto případě sice nenesou tíhu zeminy, ale oddělují dvě části vozovky. Dále najdete spoustu opěrných zdí na parkovištích, která jsou opět zaříznutá do terénu.

Umožňují bezproblémové parkování

I tady narazíte na betonové bloky na opěrné zdi, které drží masu zeminy. Díky nim zde můžete naprosto bezpečně zaparkovat i těsně vedle kopce a nehrozí, že by se hlína vlivem své tíhy sesunula na váš vůz. Pozorujte pečlivě parkoviště, která při svých dálkových cestách navštívíte, uvidíte, že zde najdete obrovské množství betonových zdí, které seskládány k sobě, tvoří plně funkční celek. Mohou zajišťovat i oddělování bloků jednotlivých stání.

Udrží i masu vody

Pochopitelně se ale betonová opěrná zeď hodí i u vodních staveb, například jako koryto řeky, boky vodní nádrže a podobně. Zde musí vydržet silný hydrostatický tlak, tedy tlak celého sloupce vody. Úplně stejně jako v průmyslu můžete ale zdi využít i u svých menších soukromých staveb. Hodí se na terénní úpravy, kdy potřebujete udržet masu zeminy, aby se nesesula, když si potřebujete vytvořit malé parkoviště pro svůj vůz ve svahu, ale třeba i tehdy, když si chcete udělat na zahradě malou vodní nádrž.