16.8.2017
 
Nepochybně víte, že betonové opěrné zdi mají velice široké použití. Připomínat, kde všude se dají upotřebit, to je tak trochu nošení dříví do lesa. Průmyslové, dopravní, vodohospodářské a zemědělské stavby se bez nich prakticky neobejdou. Dosud trochu nepopsanou kapitolou je ale využití pro soukromé účely jako ploty. 
 
 

Potřebujete pořádné základy

Jestliže přemýšlíte nad tím, jaký plot zvolit pro vaši zahradu, potom hotové opěrné zdi z betonu jsou jednou z možností. S jejich pomocí si vytvoříte plot, který vám vydrží desítky let. Má to jedinou podmínku: Musíte opěrné zdi dobře usadit, dát jim dobré základy. Potom se můžete stoprocentně spolehnout, že vydrží dlouhá léta beze změn. Nebude na ně mít vliv ani masa hlíny, která na ně bude působit, pokud máte například pozemek umístěný v kopci. 
 

Dělicí prvky 

Není problém vytvořit plot kolem celého vašeho pozemku, protože hotová opěrná zeď nabízí i rohové opěrné prvky. Schůdné je vytvořit i dělicí prvky, pokud chcete z nějakých důvodů zahradu rozdělit na více částí (okrasná zahrada, ovocný sad, zeleninová zahrada apod.). Je třeba říci, že opěrná zdi fungují jako skládačka. Můžete si postavit za sebou kolik chcete prvků opěrné zdi, záleží jenom na vás. Tvoří tak plot, dělicí zeď, okrasnou zídku, protihlukovou bariéru, pokud máte pozemek u rušné ulice či silnice. 
 

Jednobarevný nátěr i graffiti 

Koho nebaví nudná šeď betonu, není nic jednoduššího než si hotové zdi nějak okrášlit. Můžete je směle natřít. Kdo chce mít dokonale sladěný styl, může zvolit stejnou barvu jako fasáda rodinného domu. Ovšem jsou tací, kteří dají přednost kreativitě. Není nejmenší důvod, proč si třeba nenechat na betonové bloky nastříkat i nějaký kvalitní obraz graffiti – ale pozor, máme na mysli kvalitní uměleckou tvorbu, ne díla vandalů. Stejně dobře mohou přes plot viset i živé květiny.