25.7.2017
 
Spoustu různých podob mají opěrné zdi. Tím pádem i jejich využití je velice široké. Úspěšně je využívají dopravní, vodohospodářské i zemědělské stavby. Pro investory a firmy, které stavby realizují, znamenají opěrné zdi obrovskou úsporu času i nákladů. Zkusme se podívat, kde všude opěrné zdi najdeme. Možná budete překvapeni. 
 
 

Udrží velkou masu hlíny 

Máte chatu či chalupu ve svahu a potřebujete si srovnat terén? Právě k terénním úpravám jsou hotové opěrné zdi obzvláště vhodné. Můžete s pomocí různě vysokých a širokých opěrných zdí klidně vytvořit souvislý pás, který dokáže velmi efektivně zajistit svah. Udrží i opravdu vysokou, mohutnou masu hlíny. Vždy závisí na tom, kolik kubíků hlíny potřebujete udržet, podle toho je třeba vybírat konkrétní segment zdi. Pokud si nejste jisti, jakou opěrnou zeď vybrat, nechte si poradit od odborníků. 
 
 

Hodí se na parkoviště i do řeky 

Dopravní stavby a firmy, jež jsou s nimi spojeny, patří rovněž mezi vděčné zákazníky pro nákup hotových opěrných zdí. Například pro oddělování parkovacích ploch od trávníku se často využívají hotové opěrné zdi. Různé terénní rozdíly na parkovištích jistí také hotová opěrná zeď. Svahy kolem dálnic a silnic vyšších tříd jsou také zpevňovány pomocí různých typů opěrných zdí. Podobně vodohospodářské stavby využívají betonové opěrné zdi například ke zpevňování břehů koryt potoků a řek. 
 

Udělejte drenáž pro odvod vody 

Díky hotovým betonovým opěrným zdem dokážete velice efektivně využít plochu pozemku, který se nachází na kopci a mohl by hrozit jeho sesuv. Ovšem platí jedno velmi důležité pravidlo, a sice, že musíte opěrné zdi vždy stavět na velmi dobře připravený základ, aby byly stabilní. Zároveň musíte vždy udělat drenáž, která by zvládla odvod dešťové vody. Nezapomeňte také zeď zasypat propustným materiálem.