19.7.2017
 
Postavili jste si nový dům, nastěhovali se do něj. Jenže práce ještě ani zdaleka nekončí. Potřebujete udělat ještě spoustu terénních prací. Třeba udělat zahradu nebo postavit plot. Nechcete přitom dělat nějaké provizorium, ale vytvořit opravdu kvalitní úpravy. Jenže dobře víte, že svépomocí by to trvalo dlouho. 
 

Výkopové a betonovací práce jsou náročné

 
Spousta lidí se orosí potem, když si uvědomí, kolik času a energie by je stály výkopové a betonovací práce v případě, že by se do úprav terénu pustili svépomocí. Bez zkušeností je to opravdu hodně těžké. Jenom samotné výkopy trvají spoustu času a vyžadují přesně promyšlenou práci. Musíte vědět, jak hluboko kopat, jaké mít základy, jak má být výkop široký pro zalití betonem, aby následně budovaná betonová zeď dokázala udržet masu hlíny, která na ni bude působit nemalým tlakem. 
 
 

Vytvořte terénní schodiště 

 
Nejjednodušším řešením je opustit koncepci budování svépomocí a zkusit mnohem lepší strategii – využít již hotové opěrné zdi. K dispozici jsou totiž různé druhy hotových betonových opěrných zdí. Můžete si vybrat zeď podle výšky, šířky. Vždy tak bez potíží ve velmi širokém výběru najdete prvek, který vám bude vyhovovat. Dokonale zapadne do celku. Hotová betonová zeď vlastně tvoří jakousi skládačku. Z mnoha segmentů můžete terén ve své zahradě složit do různých tvarů, využít hotové opěrné zdi při tvorbě jakéhosi terénního schodiště.
 

Vytvořte si barevně ladící komplet 

 

Nejde přitom jenom o funkčnost, to znamená o to, aby zeď udržela terénní masu, kterou má za úkol. Podstatný je i celkový estetický dojem. Pokud nechcete, aby zeď prezentovala pouze nudnou šeď, klidně ji můžete třeba barevně natřít. Záleží jenom na vás, jak hotové opěrné zdi do celku zahrady zakomponujete. Barevností třeba mohou ladit s domem – máte-li meruňkově zbarvenou fasádu, může i hotová opěrná zeď být natřená tímto odstínem.