13.7.2017
 
Nechcete riskovat zdlouhavé vyrábění různých stavebních svépomocí z litého betonu? Pokud se vám do podobných operací nijak zvlášť nechce, je to naprosto pochopitelné. V amatérských podmínkách se vám sotva podaří dosáhnout stabilní kvality litého betonu, což se z pohledu dlouhodobé životnosti stavby může ukázat jako problém. Mnohem lepší je využít hotové opěrné zdi. 
 

Dosáhnout stejných podmínek svépomocí je problém 

Když si porovnáte svoji amatérskou snahu o dosažení kvalitních výsledků při zhotovování litého betonu s prací profesionálů, dojdete k názoru, že ve svých stávajících podmínkách nemůžete nikdy dosáhnout lepších výsledků. Je to logické. Průmyslová výroba hotových opěrných zdí má mnohem lepší podmínky. Například už v průběhu výrobu se dá předejít škodám, které by mohly způsobit mrazy na betonu. 
 
 

Jeden kus je jako druhý

Z výše uvedených důvodů je proto lepší koupit hotové betonové opěrné zdi. Máte tak 100% jistotu, že zdi byly vyráběny za standardizovaných podmínek, které jsou pokaždé úplně stejné. Zatímco vy máte problém tyto podmínky při výrobě svépomocí dosáhnout, průmyslová výroba hotových opěrných zdí ve velkých sériích je na této standardizaci postavená. Není žádný problém dosáhnout vždy každý den, měsíc i rok naprosto stejných podmínek. Hotová betonová opěrná zeď je jedna jako druhá. Není mezi nimi v kvalitě žádný rozdíl.  
 

Po vykládku se hodí jeřáb 

Další otázkou ale zůstává dodávka. Jakým způsobem zajistit dopravu hotových betonových zdí až na jejich místo určení?  Postup je velice jednoduchý. Opěrné zdi se obvykle vozí na europaletách a vykládají se pomocí jeřábu. Při vykládce je dobré na plochu také položit třeba dlouhé dřevěné desky a teprve na ně betonové zdi pokládat. Také je dobré naskládané zdi něčím proložit, aby nedošlo k jejich poškození.