29.6.2017
 
Beton je kompozitní materiál složený z kameniva, cementu, příměsí a přísad a samozřejmě vody. Ačkoli je obecně považován za ryze novodobý materiál, jeho počátky naopak sahají až do starověku, k egyptským či římským stavitelům. 
Beton je pro mnohé lidi dokonalým symbolem chladného a nevkusného materiálu. Jedná se však spíše o zbytečné zakořeněné předsudky než o racionální hodnocení. Betonové směsi jsou naopak neodmyslitelnou součástí moderní architektury, a dokonce i umění – vlastnosti tohoto materiálu jsou totiž pozoruhodné. 
 
 
Beton je nesmírně odolný, může být pevný v tlaku i tahu, odolává vlhkosti i extrémním teplotám, je bezúdržbový, má výborné zvukově izolační vlastnosti a je nesmírně flexibilní a tvárný. Není tedy důvod beton zavrhovat. Naopak jeho místo je i v tak výsostně přírodních prostředích, jako je zahrada.
 

 

Beton může nahradit kámen, cihly i dřevo

 

Beton lze v zahradě a na pozemku využít bezpočtem různých. Vytvářet z něj lze členité opěrné zdi sloužící pro úpravu terénu a vizuální dělení zahrady, pomocí bloků pro opěrné zdi lze vytvořit také velmi odolné obrubníky nebo oplocení, které bude zároveň fungovat jako akustická bariéra.
 
Betonové prvky pro opěrné zdi mají četná využití, ale lze použít i beton v jiných formách. Beton může vzhledem imitovat kámen, cihly nebo i dřevo a různé prvky lze použít na tvorbu chodníků, šlapáků, palisád, zídek, plotů nebo i čistě dekorativních a uměleckých prvků. 
 
Výhodou betonu oproti například dřevu, cihlám nebo kamenům je jeho kompaktnost, dostupnost a nízká cena, obrovská tvárnost, mnohotvářnost a přizpůsobitelnost a samozřejmě zejména nesmírná odolnost a dlouhá životnost i bez potřeby údržby.