21.6.2017
Rozhodli jste se řešit část své stavby pomocí hotových opěrných zdí? Jde o správné rozhodnutí. Ovšem nesmíte si myslet, že vám někdo přiveze hotové opěrné zdi, vy je prostě někam na sucho naskládáte a tím všechno skončí. Na stavbu opěrných zdí se musíte samozřejmě řádně stavebně připravit.
Zabudujte prvky do vlhkého betonu
Kdybyste hotové
opěrné zdi prostě jenom tak někam nasucho narovnali, nemělo by to vůbec žádný efekt. Potřebujete totiž, aby zdi pevně držely a tvořily skutečnou oporu, jinak jejich stavba ztrácí jakýkoli smysl. Nebudou prostě držet a jejich hlavní význam je k ničemu. Proto je nutné zabudovat opěrné zdi do vlhkého betonu.
V rámci stavební přípravy byste měli vytvořit zhruba deseticentimetrovou vrstvu betonu, pod kterou se bude nacházet mrazuvzdorný materiál. Pakliže vytvoříte tento podklad, na který hotovou opěrnou zeď posadíte, bude držet.
Vyšší zeď si žádá vyšší vrstvu betonu
Deseticentimetrová vrstva betonu stačí pro betonové opěrné stěny do výšky asi 80 cm. Pokud budete využívat vyšší betonové opěrné stěny, měli byste počítat s vrstvou betonu 15 cm. V této podobě můžete usazovat
betonové opěrné zdi do výšky 405 cm. Ovšem na betonovou vrstvu je třeba položit ještě pěticentimetrovou vrstvu malty. Mrazuvzdorný materiál vespod pod betonem je samozřejmostí. Pokud tuto přípravu nepodceníte, odvděčí se vám to zvýšenou pevností.
Věnujte pozornost zednickým pracím
V případě, že hotová opěrná zeď je vyšší, potom je nezbytně nutné, aby zednické práce byly provedeny skutečně naprosto perfektně. Hlídat je třeba i kvalitu mrazuvzdorné vrstvy. Správně musí být usazeny také patice ve spodní části betonových prvků. S mrazuvzdornou vrstvou se dá pracovat, například ji i zredukovat, vše závisí na specifikách místa stavby.