20.6.2017
 
Rozhodli jste se na své stavbě využít hotových prvků v podobě opěrných zdí? Potom byste se měli informovat i na otázky související s montáží betonových zdí. Pokud s nimi totiž budete dobře zacházet, pak i výsledky budou mnohem lepší a nikdy nedojde k nežádoucímu poškození ještě před vlastní montáží
 

Prvek pro lepší odvod vody 

 

Samotný výrobce považuje za samozřejmé, že hotové opěrné zdi k montáži dodá v naprosto perfektním stavu. Například už v průběhu výroby předchází škodám, které by mohl způsobit mráz.
 
 
 
Také určitá zakřívení opěrných zdí mají různou funkci. Boční stěny jsou nepatrně kuželovitě zakřivené. Ovšem zadní stěny tato zakřivení nemají, pokud si je ale zákazník bude přát, není žádný problém zhotovit i takové zdi. Pokud jde o rozměry a délky paty stěny, mohou se lehce lišit. Jde ale o odlišnost maximálně v řádu milimetrů. Hotová betonová opěrná zeď také může mít v sobě zakomponovaný prvek, který usnadní odvod vody ze svahů. Jedná se o lehce zúženou plochu v oblasti paty, která umožní lepší odtok. Z výroby vznikají také různé otvory. Je vhodné je buď využít pro nějakou funkci, nebo tyto otvory uzavřít. 
 

Řešení s europaletami i bez nich 

 
V jaké podobě se opěrné zdi dodávají? V závislosti na výšce jednotlivých prvků se dodávají na europaletách. Případně může také dodávka probíhat v horizontální poloze bez palet.
 
V případě, že dostanete dodávku hotových opěrných zdí pro vaše účely na europaletách, nejlepší je využít k vykládce jeřáb. V případě, že se opěrné zdi dodávají bez palet, pak se doporučují vykládat se zvýšeným ohledem na stav stavební plochy na místě vykládky. Jestliže tyto betonové prvky budete skladovat na staveništi, je velmi užitečným krokem položit pod ležící díly dřevění dlouhé desky. Zároveň je užitečné proložit skladované betonové zdi materiálem, který zabrání poškození povrchu dílů betonu.