15.6.2017
 
Máte svůj pozemek v kopci a potřebujete zhotovit plot, který by ho odděloval od okolní půdy? Možná je pro vás docela velkým oříškem, jak celý plot vytvořit, aby to v krajině působilo dobře, splňovalo svůj účel a mělo potřebnou funkci. Děsíte se toho? Nemějte strach, nabízí se elegantní řešení v podobě opěrných zdí.
 

Pozemek ve tvaru schodiště 

Leckdo si postaví domek na kopci a těší se z dobrého výhledu do okolní krajiny. Mnohdy ale majitel domku na kopečku dost podcení náročnost terénních úprav, které jsou s pozemkem ve svažujícím se terénu bohužel nutně spojeny. Nikdo nechce nechat terén jenom jako kopec, do kterého bude šplhat nahoru a dolů.
 
Většinou dříve či později bude chtít vytvořit nějaké rovné plochy, třeba jako záhony pro pěstování rostlin, plochu pro zasazení stromků či keřů, ale také k usazení houpačky, dětské prolézačky nebo třeba dokonce větší plochu pro pergolu určenou k příjemnému posezení. Pozemek tak začne mít tvar jakéhosi více či méně pravidelného schodiště. Není problém navrstvit zeminu podle požadavků, těžší je ji v místě udržet. O to se ale naštěstí velmi efektivně postarají hotové opěrné zdi
 

Rohy vytvoří kraje 

V zásadě se dá říci, že pokud potřebujete upravit kopcovitý terén ke skutečně kvalitnímu užívání, bez hotových opěrných zdí se neobejdete. Pokud byste měli předěly jednotlivých terénních schodů betonovat sami svépomocí, byla by to velká námaha.
 
Trvalo by to také dlouho a bylo by to finančně nákladné. Hotové opěrné zdi vám v tomto případě ušetří čas, námahu i peníze. Navíc hotová opěrná zeď může mít i podobu rohového řešení, které budete velice potřebovat. Rohová opěrná zeď udělá okraj předělu, jeho roh. Poslouží velmi dobře uvnitř výškově nepravidelných ploch. K dispozici jsou úhlové opěrné zdi, dále jednodílné a dvoudílné venkovní rohy.