Koupili jste si pozemek ve svahu a nevíte, co s ním udělat?  Ať podnikáte, co podnikáte, vůbec se vám nedaří terén jakkoli zpevnit? Neklesejte na mysli. Velmi efektivním řešením jsou opěrné zdi. Díky nim si poradíte s jakkoli svažitým terénem. 
 
 

Zdi stavěné svépomocí jsou nákladné 

Když chcete něco budovat ve svahu, nemáte zrovna jednoduchou pozici. Rozpracovaný svah se hroutí, sesouvá se. Jak zabránit nežádoucím sesuvům s minimálními finančními náklady? Z pohledu investované částky peněz je velice efektivním způsobem využití hotové opěrné zdi.
 
Samozřejmě můžete sami svah zpevňovat pomocí kamenů, ale ani tato forma nebude příliš pevná. Kameny vložené jenom tak na kraj masy hlíny jsou sice lepší než nic, ale kvalitní a hlavně stabilní zpevnění nezajistí. Kdybyste z kamenů chtěli stavět svépomocí zeď, je to zdlouhavé a nákladné. Samozřejmě můžete použít i cihly a stavět zeď z nich, ovšem k zadržení velké masy hlíny to nemusí stačit. Počítejte s tím, že větší množství hlíny vyvíjí velký tlak, proto je třeba masivního prvku, který tlaku odolá. Hotové opěrné zdi jsou na podobné zatíženy stavěny a nesvalí se pod tlakem.
 
 

Poradí si i s velkou masou hlíny 

Výhodou je také jednoduchost podobné stavby. Nemusíte utrácet peníze za usazení zdi, pokud jste šikovní kutilové a máte někoho do party, zvládnete bez potíží umístění prvků betonových opěrných zdí i sami. Ušetříte tak za práci odborníků a sami si vyzkoušíte, že hotové opěrné zdi jsou šikovným prvkem, se kterým se pracuje velmi snadno. Uvidíte sami, že opěrné zdi s větší hloubkou, například 500 mm opravdu dokážou bez potíží udržet i vysoké a velmi rozsáhlé stěny sestávající z velké masy zeminy. Pro nižší zdi, kde není zátěž tak vysoká naopak postačí zdi s menší hloubkou, a to například 300 mm. Výška v tomto případě vyhovující 150 mm.