12.5.2017

Ztracené bednění funguje na podobném principu jako klasické dřevěné bednění, jsou však využívány betonové tvárnice, které se spojují na sucho, případně zpevňují ocelovými pruty a poté vyplňují litým betonem. 
 
 

Rychlost a jednoduchost stavby i přiměřené náklady

Betonové tvárnice vršíme vedle sebe nebo na sebe na sucho a díky drážkám do sebe zapadají, samotné vytvoření bednění je tedy velmi rychlé a jednoduché. Betonové bednění navíc zůstává, na rozdíl od dřevěného, součástí stavby, takže ušetříte práci s jeho odstraňováním. 
 
Ocelové armování se provádí, když je to zapotřebí – například u namáhaných opěrných zdí a podobně. Poté se celé bednění vylije betonem.
 
Výběr tvárnic je široký, ale je nutné zvolit zejména správnou tloušťku podle toho, jaký je charakter stavby, jak bude zeď zatěžována a podobně. 
 
Výhodou využití ztraceného bednění je také poměrně příznivá cena oproti například cihlové stavbě nebo jiným alternativám.
 

Ztracené bednění lze využít k mnoha stavebním účelům 

Betonové ztracené bednění je cenově výhodné a velice odolné řešení a lze jej použít například při budování oplocení, protihlukových bariér, opěrných zdí nebo například dělicích stěn a také při stavbě sklepů, betonových garáží, jímek, základových stěn a v mnoha dalších situacích. 
 

Další přednosti ztraceného bednění

Betonové ztracené bednění má vynikající zvukově izolační vlastnosti, snese vysoké a soustavné zatížení a jeho životnost je při správném technologickém provedení opravdu velmi vysoká. Výhodou je také jeho variabilita a v mnoha ohledech esteticky hodnotný vzhled.