5.5.2017

Zvolit vhodné oplocení pozemku je důležité jak z praktického, tak i z estetického hlediska. Ideální plot je takový, který je odolný a poskytuje bezpečí, nevyžaduje složitou montáž a údržbu a nestojí příliš mnoho peněz. Každé řešení však má svá pro a proti a záleží také na tom, co od oplocení vyžadujete.
 
 

Kovové ploty 

Kovové a drátěné ploty a palisády jsou nejběžnějším řešením. Jejich výhodou je nízká cena, snadná montáž s jednoduchým překonáváním terénních nerovností a při použití kvalitních, povrchově upravených kovů také nízké nároky na údržbu. Nevýhodou je menší odolnost, průhlednost a v mnoha případech nevhodný vzhled.
 

Betonové ploty 

Jednou z levných a jednoduchých možností je použití betonových prvků pro opěrné zdi. Tyto prefabrikáty opěrných zdí jsou nesmírně odolné, bezúdržbové a jejich realizace je poměrně snadná. Navíc mají výborné zvukově izolační vlastnosti. Betonové bloky pro opěrné zdi však mohou odrazovat vzhledem, hmotností a obtížností oprav. 
 
 
Poměrně oblíbené je také betonové ztracené bednění, které může mít lepší vzhled, ale realizace je náročnější. 
 

Dřevěné ploty

U dřevěných plotů velmi záleží na zvoleném druhu dřeva, tloušťce materiálu a podobně. Dřevěný plot může být velmi krásný, ale také může mít nižší životnost a vysoké nároky na údržbu – při použití méně odolného dřeva. Při použití tvrdého a odolného dřeva dobře snášejícího vlhkost (např. dub) zase rapidně stoupá pořizovací cena. 
 

Gabionový plot 

Gabiony jsou velice oblíbené pro skvělý vzhled, obrovskou odolnost, zvukově izolační vlastnosti. Jedná se o ocelové klece či koše naplněné kameny různé hrubosti. Nevýhodou je vysoká hmotnost a zpravidla také cena.