3.5.2017
 
Potřebujete na zahradě upravit svažitý terén, vytvořit prostorové předěly a opěrné zídky a přemýšlíte, který způsob bude nejvhodnější? Řešením, které hledáte, mohou být betonové tvarovky pro opěrné zdi (svahovky).
 
 
Svahovky představují výhodné řešení pro drobné stavaře, kutily a podobně. Realizace zídek z tohoto materiálu je poměrně jednoduchá, rychlá a náklady nejsou vysoké. Významnou výhodou je také esteticky příjemný výsledek a možnost nechat opěrné zdi ze svahovek zarůst vegetací. Ideálně se tedy hodí do zahrad a přírodního prostředí. Slibují přitom dostatečnou stabilitu a odolnost. 
 

Svahovky jsou levným a jednoduchým řešením, které ocení i méně zkušení stavitelé

Opěrné zdi ze svahovek jsou skládány vždy s určitým sklonem – zpravidla je to v úhlu od 45° až do 75° - přičemž sklon je dán výškou i tlakem, který bude na zídku působit. Svahovky lze pořídit v opravdu velkém množství tvarových i barevných variací, proto si můžete snadno vybrat takový vzhled, který bude nejlépe ladit s vaší zahradou a dalšími stavbami.
 
 
Výhodou použití svahovek jsou také minimální nároky na stavební připravenost a základy. U nižších zídek, které nebudou nést zátěž zeminy a budou sloužit spíše k okrasným účelům, je možné vystačit pouze se štěrkopískovým podsypem. 
U vyšších zdí a opěrných zdí pak budeme potřebovat základy, ale obvykle postačí betonový základ vysoký do 30 cm, základová spára by měla sahat až do nezámrzné hloubky. Stavba zídek probíhá na sucho. 
 
Svahovky vršíme v řadách a postupně zasypáváme zeminou a udusáváme. Již během vrstvení můžeme začít zídku osazovat vegetací, ale rostliny je možné zasadit také až později do hotové zdi. Svahovky dobře snášejí vlhkost i jiné nepříznivé vlivy a při správném stavebním postupu je jejich životnost vysoká i při minimální údržbě.