2.5.2017

Opěrné zdi se při realizaci okrasných zahrad a parků uplatňují poměrně často. S jejich pomocí můžeme vytvořit velice esteticky příjemný, členěný prostor, získávat terasy i rovné plochy, klidná zákoutí a podobně. Jaký materiál a způsob konstrukce opěrných zdí je však pro zahradu ideální?
 
 

Ztracené bednění

Jednou z možností je takzvané ztracené bednění. Oproti klasickému dřevěnému bednění ušetříte práci s jeho stavbou a odstraňováním po uschnutí betonu a výsledek vypadá velice dobře a může připomínat i kamennou zeď. Využívají se betonové tvárnice, které se vrší na sebe a většinou i zpevňují ocelovou výztuží. Poté se duté tvárnice vyplní betonem. 
Jedná se o poměrně cenově dostupné řešení, které má při dodržení technologického postupu a použití kvalitních tvarovek i velice dlouhou životnost. 
 
 

Svahovky 

Velice oblíbené jsou také opěrné zdi ze svahovek. Jedná se opět o betonové tvarovky, ale vyplňovány jsou zeminou a stavěny jsou ve sklonu od 45° do cca 75°. Tyto opěrné zdi jsou do zahrad velice vhodné, jelikož je možné nechat je prorůstat vegetací a vytvářet přirozeně vypadající, okrasné svahy. Realizace je navíc poměrně jednoduchá a finančně nenáročná.
 

Kámen 

Klasiku, která se stále těší značné popularitě, pak samozřejmě představují opěrné zdi kamenné. V případě menších zídek je možné budovat je na sucho a při dostupnosti materiálu může stavba vyjít velice levně a bude-li správně provedena, odolá zubu času velmi dlouho. 
 

Gabiony 

Poměrně zajímavou a stále častěji využívanou možností jsou také tzv. gabiony – tedy ocelové koše či klece naplněné kameny o různé hrubosti. Vypadají velice dobře, jsou odolné vůči vlhkosti i jiným nepříznivým vlivům a snesou i vysokou zátěž. Jejich nevýhodou však může být poměrně vysoká pořizovací cena.