24.4.2017

Vůči betonovým stavbám panuje u nás doposud značná skepse pravděpodobně vyvolaná představou šedivých, nekonečných sídlišť zahlcených jednotvárnými a depresivně vyhlížejícími paneláky a stejnobarevnými chodníky, zdmi, hřišti a tak dále. Doba je však dávno někde jinde a beton se skvěle uplatní i tam, kde byste jej čekali možná nejméně – tedy v zahradě. 
 
 
Beton se do zahrady hodí nejen kvůli skvělým vlastnostem. Je odolný vůči extrémním teplotám, vlhkosti, je bezúdržbový a jeho životnost je obrovská. Současné moderní typy betonu mohou být navíc vzhledově upraveny tak, aby do zahrady skvěle zapadly, problém není ani vzhled s imitací dřeva.

 

S betonem můžete ve vaší zahradě vytvořit praktické i dekorativní prvky 

Beton je v zahradě může uplatnit na mnoha místech. Je ideální pro stavbu opěrných zdí a zídek upravujících a členících terén zahrady – za tímto účelem lze použít betonové prvky pro opěrné zdi nebo např. ztracené bednění či betonové svahovky. 
 
Betonové mohou být chodníčky, schodiště, nášlapy, truhlíky a vázy na rostliny, obrubníky, bazénové lemy, celé oplocení zahrady a také samozřejmě dlažba, která může sloužit i jako vhodná základová plocha například pro zahradní altán nebo montovanou garáž
 
Kromě všestranné odolnosti je zásadní výhodou betonu také jeho obrovská tvárnost. Z betonu se dají tudíž vykouzlit takřka jakékoli podoby a nemusí tedy sloužit jen k tvorbě praktických, ale i dekorativních a uměleckých doplňků. 
 
Použití betonu je navíc zpravidla relativně levné a v kombinaci s vysokou životností se jedná o optimální poměr „ceny a výkonu“. Výhodou je také nenáročnost realizace betonových opěrných zdí, plotů a dalších prvků.