10.4.2017
 
Oplocení pozemku má především dvě hlavní funkce: poskytnout soukromí a zajistit bezpečnost. Záleží však také na dalších faktorech, jako je například vzhled a estetický dopad na okolní prostředí, náročnost na údržbu a samozřejmě je tu otázka pořizovacích nákladů a složitosti realizace.
 
 

Dřevěné ploty a palisády

Dřevěné ohrazení pozemku je běžným řešením a uplatňuje se zejména u chat, chalup a venkovských domů, kde by robustnější ploty působily nepatřičně. Může jít buď o klasický plaňkový plot anebo o plot z kůlů či desek bez mezer (palisáda), což je méně časté a běžné spíše u odlehlejších vil a rodinných domků. Nevýhodou dřevěného plotu je především potřeba údržby a relativně nízká odolnost a míra zabezpečení oproti jiným řešením.
 

Kámen a gabiony 

Pokud se chcete ve svém domě cítit bezpečně jako za hradbou, můžete na oplocení pozemku využít kámen, který je přirozený a odolný. Další variantou jsou tzv. gabiony, tedy kovové koše naplněné kamením. V obou případech jde o bezúdržbové řešení s dlouhou životností a vysokou odolností. Nevýhodou může být až příliš „hradbový“ vzhled a také mnohdy vyšší náklady a stavební náročnost.
 

Kovové a plastové ploty

Tato varianta vyniká především variabilitou a minimálními nároky na údržbu. V případě plastových plotů je důležitým činitelem také nízká cena. Plastové ploty lze pořídit i v podobě dřevěné imitace apod.
 

Betonové ploty

Jedná se o levné a extrémně odolné řešení. Využívají se betonové prvky pro opěrné zdi nebo moduly v různých designových provedeních. Betonové bloky pro opěrné zdi jsou výhodné pro nízké náklady, snadnou realizaci a vysokou odolnost, designové ploty zase potěší vzhledem. Opěrné zdi, ploty a palisády z betonu nevyžadují takřka žádnou údržbu a vydrží skoro věčně.