Betonové prvky lze využít pro budování opěrných zdí určených ke zpevňování svažitého terénu, k oplocování pozemků, ke stavbě dělicích stěn, palisád, ale i k mnoha dalším účelům. Jejich výhodou jsou nízké pořizovací náklady a snadná a rychlá realizace stavebního projektu. 
 
 

Betonové prefabrikáty jsou nízkonákladovým řešením s vysokou odolností

Betonové bloky pro opěrné zdi jsou prefabrikované výrobky, jejichž základ tvoří prvky ve tvaru L, T a rohová řešení. Konkrétní parametry se pak liší podle potřeb stavby. Jak již bylo řečeno, jednou z hlavních předností tohoto řešení je rychlá realizace s minimálními nároky na stavební připravenost. 
 

Hloubka a pečlivost základů se odvíjí od požadované výšky opěrných zdí

Jak jsou tedy betonové prvky pro opěrné zdi usazovány? V případě nízkých opěrných zdí do cca 80 cm výšky stačí jen nejjednodušší základy. Do výkopu je nejdříve položen mrazuvzdorný materiál, na kterém následuje deseticentimetrová vrstva vlhkého betonu. Do tohoto lože se pak zpravidla pomocí jeřábové techniky usazují jednotlivé prvky opěrných zdí. 
V případě vyšších opěrných zdí až do cca 4 metrů je potřeba vytvořit výkop o hloubce okolo 80 centimetrů. Prvních cca 50 cm pak bude tvořit pečlivě usazený mrazuvzdorný materiál, následuje vrstva betonu o cca 15 centimetrové tloušťce, vrstva malty (cca 5 cm) a poté již usazujeme jednotlivé betonové bloky. 
 
Čím vyšší jsou bloky opěrných zdí, tím více je třeba dbát na opravdu pečlivé provedení zednických prací. Když jsou jednotlivé prvky usazeny a základ zdi je hotový, probíhají dokončovací práce v podobě propojování dílů a jejich zasypávání. Poté je opěrná zeď prakticky hotová.