Opěrné zdi a zídky jsou důležitým stavebním prvkem, který využijeme zejména při zpevňování nestabilního a svažitého terénu. Vytvářejí důležitý terénní předěl i vizuálně rozčleňují prostor. Mohou také mít významnou estetickou funkci. 
 
 

Ztracené bednění představuje jedno z velmi oblíbených řešení

Jednou z oblíbených variant řešení opěrných zdí je ztracené bednění. Využívá se litý beton, kterým se naplní připravené bednění, takto lze stavit i bez použití šalování nejen opěrné zdi, ale také jímky, nosné stěny a podobně. Vhodné je použití tvarovek se silnější stěnou, které do sebe z boku zámkově zapadají. U tohoto řešení je riziko vzniku prasklin v důsledku tlaku betonu. 
 

Z betonových tvarovek je možné postavit kolmé opěrné zdi sloužící jako „skalky“

Další možností je využití speciálních betonových svahovek, z nichž lze vytvářet esteticky velice příjemné kolmé opěrné zdi, které se nechávají zpravidla zarůstat rostlinami. U nízkých stěn stačí jako základ štěrkopískový podsyp.
 

Betonové prvky pro opěrné zdi jsou levné a dlouho vydrží

Zajímavou možnost představuje také stavba z betonových bloků pro opěrné zdi. Jedná se o bloky ve tvaru T, L a rohová řešení. Tato alternativa je nenáročná na realizaci, zdi mají velice dlouhou životnost a finanční náklady jsou minimální. Nevýhodou může být nepříliš přirozený vzhled. 
 

Kamenné zdi jsou luxusní klasika

Pokud vám nevadí poměrně vysoké finanční náklady a chcete opravdu exkluzivní vzhled zdi, můžete zvolit například klasickou zeď z kamenů. Jedná se o zcela přírodní materiál, který má neopakovatelný charakter. Bohužel, stavba zdi – zejména vyšší – z kamenů je poměrně náročnější než například z betonových bloků.